Rodzaje kamieni naturalnych

GRANIT

Jest skałą plutoniczną (głębinową), składa się głównie z kwarcu, skaleni potasowych (ortoklaz, mikroklin), plagioklazy i miki (biotyt, muskowit). Ma strukturę jawnokrystaliczną, czyli wielkość kryształów jest na tyle duża, że można je dostrzec gołym okiem. Granit jest najczęstszą skałą którą możemy spotkać w górnej części skorupy ziemskiej, który jest jednym z najtwardszych i odpornych na zniszczenie rodzajów kamienia naturalnego. Najczęściej wykonuje się z niego nagrobki, parapety, blaty kuchenne, blaty łazienkowe i elementy zewnętrzne takie jak schody czy posadzki na taras, itp.

zobacz kolorystykę granitu i jego cechy

MARMUR

Jest skałą metamorficzną, która powstała w wyniku przeobrażenia się wapieni. Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa MARMOROS co oznacza w dosłownym tłumaczeniu ‚połyskujący’. Występuje tylko w niektórych rejonach ziemi, między innymi we Włoszech, Grecji, Turcji, USA oraz w Polsce na Dolnym Śląsku. Marmur najczęściej stosuje się do celów budowlanych jako kamień dekoracyjny, do okładzin kominków, parapetów, blatów itp.

zobacz kolorystykę marmuru i jego cechy

TRAWERTYN

Jest skałą osadową, która składa się głównie z kalcytu i aragonitu. Trawertyn jest odmianą martwicy wapiennej, który ma strukturę gąbczastą i porowatą, w której często występują szczątki organizmów roślinnych i zwierzęcych. Występuje prawie na całym świecie w tym w Polsce w okolicy Tatr i Podhala. Głównie wykorzystywany jest w budownictwie jako kamień ozdobny.

zobacz kolorystykę trawertynu i jego cechy.

PIASKOWIEC

Jest bardzo pospolitą skałą okruchową, która powstała w wyniku cementacji piasku. Piaskowce składają się przeważnie z ziaren mineralnych jednego minerału o średnicy 0,1mm-2mm, którym głównie jest kwarc. Zwykle mają barwę jasną np.: kremową, żółtawą, szarą. Piaskowce idealnie pasują do różnego typu architektury, wykonuje się również z niego rzeźby i oryginalne nagrobki.

zobacz kolorystykę piaskowców i jego cechy

ONYX

Jest odmianą chalcedonu o bogatym i równoległym ułożeniu warstw – żył. Onyksy należą do skał, które występują rzadko na świecie. Stosuje się go między innymi jako elementy dekoracyjne wnętrz np. blaty, obudowy kominków, lady, stoły. Materiał ten przepuszcza światło, dlatego też warto dodatkowo go podświetlić aby uzyskać nietuzinkowy efekt.