Parapety granitowe

Parapety z kamienia naturalnego są bardzo trwałe i funkcjonalne i bardzo dobrze sprawdzają się w tej roli. Przez różnorodność struktury kamienia i jego bogatej gamy kolorystycznej możemy uzyskać niepowtarzalne i efektowne parapety. Kamień naturalny z powodzeniem może być stosowany, jako wewnętrzne i zewnętrzne wykończenie okien.

Parapety granitowe zewnętrzne

Są niezbędne, ponieważ odprowadzają wodę deszczową oraz chronią ściany poniżej parapetów przed zaciekami i zawilgoceniem. Bardzo dobrze sprawdza się w szczególności granit, który jest twardym i mało nasiąkliwym kamieniem.
Przy wykonywaniu pomiaru należy pamiętać, aby do długości wnęki dodać minimum po 3 cm po każdej stronie, ponieważ parapet musi być wpuszczony w boczne ściany. Określając szerokość parapetu należy dodać ok 1 cm, aby wsunąć go pod okno oraz co najmniej 3 cm, żeby wystawał poza czoło ściany. Parapety granitowe (zewnętrzne) muszą mieć nacięty rowek pod spodem w odległości około 1,5 cm od zewnętrznej krawędzi tzw. kapinos, który powoduje, że woda deszczowa kapie bezpośrednio na ziemię. Jeżeli parapet nie będzie miał kapinosu, to woda będzie podciekała pod spód bezpośrednio na ścianę, co spowoduje zniszczenie elewacji. Płaszczyzna parapetu musi być nachylona pod kątem ku dołowi, aby umożliwić prawidłowe odprowadzenie wody deszczowej.

Parapety granitowe wewnętrzne

Parapety wewnętrzne mierzy się podobnie tak jak zewnętrzne, również podczas wykonywania pomiaru należy dodać minimum po 3 cm z każdej strony. Podczas montażu należy pamiętać, aby parapet był zamocowany 10-15 cm nad grzejnikiem, aby zapewni prawidłową cyrkulacje powietrza. Jeżeli część parapetu, która jest nadwieszona stanowi ponad 60% jego szerokości, powinno się zamontować od spodu wsporniki, które zabezpieczą nasz parapet.
W naszej ofercie znajdą Państwo szeroką gamę kolorystyczną kamieni naturalnych, z których można wykonać parapety oraz różne możliwości ich wykończenia.